>>Rj Models, 10 Binden Fazla Projeye İmza Attı

Rj Models, 10 Binden Fazla Projeye İmza Attı

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler maket sektörünü hareketlendirdi. Dünyanın önde gelen mimari maket tasarım şirketlerinden RJ Models, yurt içi ve yurt dışında 10 binden fazla projeye imza attı. Firma, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi maket sektörünün önemli bir üssü haline getirmeyi hedefliyor. RJ Models Bölgesel ortakları Uğur Maslamani ve Hakan Özkan, 2010 yılından beri Türkiye pazarında hizmet verdiklerini belirterek, İstanbul Havalimanı ve İstanbul Ticaret Odası için yaptıkları “Yaşayan İstanbul” maketlerinin büyük bir ilgi gördüğünü söylediler.

RJ Models olarak bir projenin detaylarını ve tüm özelliklerini makete tam olarak yansıttıklarının altını çizen
ortaklar, “Örneğin bir konut projesiyse potansiyel alıcılara nasıl bir yerde yaşayacaklarını birebir hissettirebiliyor,
o evdeki potansiyel yaşamı gösterebiliyoruz. Öylesine detaylı çalışıyoruz ki şömine alevinin kırmızı tonu bile bizim
için çok önemli. Ölçeğe göre bir konut maketinin camından içeri baktığınızda televizyon seyreden, yemek yiyen aileleri görebiliyorsunuz. Bu da satışlara büyük destek oluyor” diye konuştular. Ortaklar, bir konut maketinin
üretimini ortalama 5-7 hafta arasında bitirdiklerini aktararak, “Çok büyük ve detaylı maketleri şaşılacak kadar kısa
sürede teslim edebiliyoruz. Bu hızımızı da 765 çalışanımız ve 15 bin metrekarelik üretim tesisimize borçluyuz”
dediler. RJ Models olarak Türkiye’yi sektörün önemli bir üssü haline getirmeyi hedeflediklerini belirten ortaklar, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladılar:

– RJ Models hakkında bilgi verir misiniz?
ÖZKAN: 1995 yılında Hong Kong’da kurulan RJ Models, bugün dünyanın lider mimari maket tasarım şirketleri arasında yer alıyor. 10 kişilik ekiple başlayan bu yolculuğa 765 çalışanımızla dünyanın her ülkesine maket üretimi yaparak devam ediyoruz. Alanında dünyanın en büyük üretim tesisine sahibiz; 15 bin metrekarelik fabrikamızda 7/24 üretim yapabiliyoruz. Bugüne kadar 10 binden fazla maket ürettik. Ancak sadece maket üretmiyor, projenizde hayal ettiğiniz yaşamı mimari maketinize yansıtıyoruz.

– Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız? Bugüne kadar yaptığınız maketlerden söz eder misiniz?
ÖZKAN: 2010 yılından beri Türkiye pazarında hizmet veriyoruz. RJ Models Türkiye olarak tüm Avrupa ve Türki cumhuriyetler’de temsilciyiz. Bugüne kadar birçok başarılı projeye imza attık. Ancak “İstanbul Havalimanı” ve İstanbul Ticaret Odası için yaptığımız, dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarlarından olan MIPIM 2015’te büyük ses getiren “Yaşayan İstanbul” maketlerimiz gurur kaynağımız. Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini yansıttığımız 1/1000 ölçekli, 96 metrekarelik maketimizle “The Stevie Awards” ödülü de aldık.

MASLAMANİ: Kentsel dönüşüm projelerinde belediyelerle çalışıyoruz. Beyoğlu, Fatih ve Eyüp Belediyeleri
için master plan maketleri yaptık. Tarlabaşı 360 Kentsel Dönüşüm Projesi maketi de yine bizim için çok önemli.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile çalışarak yat limanı, rekreasyon alanı ve köprü maketleri ürettik. Bunun dışında İzmir İstinyepark Alışveriş Merkezi, Başakşehir Stadyumu, Peninsula Hotel, Çamlıca Camii yaptığımız maketlerden sadece birkaçı. Konut maketlerinde ise Sea Pearl, Büyükyalı, İstinye Nidapark, Ağaoğlu 1453, Esta Acıbadem, Nidya Tower ve Emlak Konut için yaptığımız Gebze 3’üncü Etap Konutları’nı sayabiliriz. Sinpaş Holding’in tüm Ankara projeleri ve Suryapı için yaptığımız Antalya Kepez projesi maketleri en dikkat çeken çalışmalarımız arasında yer alıyor. Yine Emlak Konut için yaptığımız Ataşehir Master Plan maketi ise bizim keyifle çalıştığımız bir diğer büyük proje.

– Kamu-özel sektör olarak bakıldığında talepler nasıl bir seyir izliyor?
ÖZKAN: Yarı yarıya diyebiliriz. Bugüne kadar yaptığımız projelere baktığımızda hem kamu hem özel sektör tarafında çok güzel işlere imza attığımızı ve hep büyük oyuncularla çalışma fırsatı yakaladığımızı gördük.

– En çok hangi alanlara hizmet veriyorsunuz?
ÖZKAN: Biz yalnızca konut projeleri için değil, devlet daireleri, üniversite kampüsleri, oteller, havaalanları, rekreasyon ve spor tesisleri, kamu ve özel kuruluşlar, sağlık tesisleri gibi alanlarda da hizmet veren bir şirketiz.
RJ Models tema park maketleri de yapıyor, iç mekan, yat limanı, köprü, cami ve endüstriyel maketler de.

– Yurt dışında Türk müteahhitlere iş yaptınız mı?
ÖZKAN: Rönesans İnşaat’ın Rus64 Dünya İnşaat www.dunyainsaat.com.tr Rj Models, 10 binden fazla projeye imza attı. İstanbul Havalimanı ya’daki projelerinin maketlerini yapıyoruz. Ayrıca Türki Cumhuriyetler’deki Türk şirketlere de maketler yaptık. Yabancı mimarlarla çalışan Türk yatırımcılar özellikle bizi tercih ediyor. Büyük mimari firmaların işleyişlerine hakimiz.

– Bir projenin maketini yapmak ne kadar sürüyor?
ÖZKAN: Bu, projenin büyüklüğüne göre değişiyor. Örneğin Doha Şehri’nin 1/1000 ölçekli maketini altı ayda ürettik. Bu kulağa uzun bir süre gibi gelse de bütün şehrin fotoğraflarını detaylıca çektiğimiz ve maketin 700 metrekare olduğu düşünüldüğünde pek de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Bir konut maketinin üretimi ortalama 5-7 hafta arasında sürüyor. Bu diğer şirketlerle karşılaştırdığımızda oldukça kısa bir süre. RJ Models, hızı ile rakiplerinin arasında ön plana çıkıyor, çok büyük ve detaylı maketleri şaşılacak kadar kısa sürede teslim edebiliyor. Bu hızımızı da 765 çalışanımız ve 15 bin metrekarelik üretim tesisimize borçluyuz.

– Projelerin maketinin yapılması yüklenicilere ne gibi avantajlar sağlıyor?
MASLAMANİ: RJ Models olarak bir projenin detaylarını ve tüm özelliklerini makete tam olarak yansıtıyoruz. Örneğin bir konut projesiyse potansiyel alıcılara nasıl bir yerde yaşayacaklarını birebir hissettirebiliyor, o evdeki potansiyel yaşamı gösterebiliyoruz. Öylesine detaylı çalışıyoruz ki şömine alevinin kırmızı tonu bile bizim için
çok önemli. Ölçeğe göre bir konut maketinin camından içeri baktığınızda televizyon seyreden, yemek yiyen aileleri görebiliyorsunuz. Bu da satışlara büyük destek oluyor. Belediyelerle yaptığımız projeler de ülke tanıtımı için çok önemli. “Yaşayan İstanbul Maketi”mizin ne kadar büyük ses getirdiğinden bahsetmiştik. Örneğin bazen proje maketini gören firma sahipleri veya mimarlar iki boyutta fark edemediği noktaları makette görerek fikir sahibi oluyor. Birebir ölçekte çalıştığımız için makete bakarak projede yer alan sokakların daha geniş olmasına karar veren mimarlar oldu.

– Yaptığınız maketlerin fiyatlandırması nasıl oluyor?
MASLAMANİ: Fiyatlarımız projeye göre değişiklik gösteriyor. Tabii maketin ölçeği bu noktada çok önemli. Ayrıca maketlere iPad üzerinden kontrol edilen özel ışık efektleri, denizde yüzdürülen gemiler, hareket eden arabalar gibi teknolojik özellikler de ekliyoruz. Örneğin çok katlı bir alışveriş merkezi maketine hem dikey hem yatay açılır kapanır sistem kurabiliyoruz. Böylece katların içi tüm detaylarıyla görünebiliyor. Bunların hepsi fiyatı etkileyen unsurlar.

– 2018 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2019 yılıyla ilgili hedefleriniz neler?
MASLAMANİ: Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış global bir ekonomik kriz var. Bu da en çok gayrimenkul sektörünü etkiliyor. Geçmişe dönük yaptığımız analizler göz önünde bulundurulduğunda dünyada her yedi yılda bir
benzer ölçekte kriz oluyor ve dolayısıyla ülkemiz de bundan etkileniyor. Ancak takip eden yılın ikinci yarısından
itibaren sektör eskisinden daha canlı olarak toparlanıyor. Biz de 2019’un ikinci yarısından itibaren sektörün canlanacağını ve işlerimizin büyük bir hızla devam edeceğini öngörmekteyiz.

– Global bir firma olmak çalışmalarınıza nasıl etki ediyor?
MASLAMANİ: Tüm dünyada hükümetlerin, iş geliştiricilerin ve en başarılı mimarların tercih ettiği maket tasarım şirketi olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Sayısız Zaha Hadid ve Foster&Partners projeleri bize emanet edildi. Donald Trump’a sunulan “Wisconn Valley Science and Technology Park” maketine de, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan Bahçeşehir Devlet Hastanesi maketine de imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz. Beijing Havalimanı maketini de, İstanbul’un stratejik öneme sahip yeni havalimanı İstanbul Havalimanı maketini de biz
ürettik. Globaldeki referanslarımız ülkemizde bize büyük avantaj sağlıyor. Ancak ülkemiz için ürettiğimiz maketler de yurtdışında çok büyük ses getiriyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir fuar için Moskova’daydık. Orada da Moskova Şehir Maketi’ni ziyaret ettik. Üst düzey görevlilerden biri ile görüştüğümüzde maketi bizim yaptığımızı bilmeden “Yaşayan İstanbul Maketi”nden bahsetmeye başladı ve övgülerini sundu.

– Yurt dışında maket sektörü ne durumda? Ülkemizde bu alanın gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
ÖZKAN: Yurt dışında maket sektörü bir hayli öne çıkıyor. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte maketlerin projeyi birebir yansıtabiliyor olması mimarlar tarafından çok önemseniyor. Tüm dünyada bu sektöre yön veren firmalardan olarak bugüne kadar 10 binden fazla maket ürettik. Ülkemizde de emlak sektöründeki son 10 yıllık gelişme maket sektörünü bir hayli canlandırdı. Kentsel dönüşüm sonrası belediyeler master plan maketleri yaptırmaya başladı. Tüm bu gelişmeler Türkiye’deki maket sektörüne olumlu etki etti, etmeye de devam edecek.

– Son olarak eklemek istedikleriniz…
MASLAMANİ: Yaptığınız işe inanmanın başarıyı getirdiğini biliyoruz. Biz ortaya çıkardığımız işe o kadar
güveniyoruz ki başarının kaçınılmaz olduğunu inanıyoruz. RJ Models olarak Türkiye’yi sektörümüzün önemli bir üssü haline getirmek en önemli arzumuz. Bundan sonra da çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda sürdürecek, sadece ülkemizi değil tüm dünyayı bambaşka bir bakış açışıyla yorumladığımız maketlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

2019-01-07T14:27:51+00:00